Wszystko co chcesz lub powinieneś wiedzieć o handicapach bukmacherskich

W zakładach bukmacherskich istnieje wiele sposób na zwiększenie przewidywanej wygranej przez ponoszenia dużego ryzyka. Jednym z nich handicap bukmacherski, które daje takie możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej to zapraszam do reszty tekstu.

Czym jest w istocie handicap ?

Najłatwiej będzie to ująć w ten sposób, że jest to dodanie lub odjęcie punktu, gola lub czegokolwiek innego danej drużynie jeszcze przed startem rywalizacji. Przykład: mecz piłki nożnej FC Barcelona – Betis Sevilla, wiemy że pierwszy zespół jest zdecydowanym faworytem a kurs na jego zwycięstwo będzie niski (nawet w okolicach 1.2). W tym przypadku dodanie drugiemu klubowi bramki zwiększy kurs na wygraną Barcelony a obniży pozostałe, podobnie będzie w drugą stronę, jeżeli będzie w ogóle taka możliwość. Dlatego w przypadku wygranej 2:0 pierwszej drużyny, przy handicapie +1 dla niej (zapis również 0:1), wygrywasz jeśli postawiłeś na jej zwycięstwo. W każdym kolejnym przypadku sytuacja wygląda podobnie, chyba że wynik wyniósł 1:0 lub wygrał Betis. Ten aspekt rozwinę w dalszej części artykułu.

Rodzaje handicap

Wyróżniamy dwa podstawowe typy handicapów:

  • handicap europejski
  • handicap azjatycki
  • Handicap europejski

Przedstawiony wyżej przy przykładzie meczu, w skrócie EH, po prostu mamy trzy opcje do wyboru

  • 1 – wygrana gosp.
  • 0 – remis
  • 2 – wygrana gościa

Do tego handicapu używa się tylko liczb całkowitych ( 0:1, 2:0, 1:0 itd.). Działanie takiego handicapu najlepiej zaprezentować na przykładzie meczu eliminacji Mistrzostw Europy 2020 pomiędzy Macedonią Północną a Polską, na podstawie kursów europejskich.

Kursy zwykłe to 4,15 – 3,45- 2

Kursy przy handicapie 1:0 3,6 – 1,26 (dlatego że kurs odnosi się 1X czyli zwycięstwo gosp lub remis) – 3,8

W tym wypadku, zdarzenie zostanie trafione jeśli gospodarz wygra lub zremisuje (kurs 1,26), natomiast obstawiając typ 2, gość musi wygrać co najmniej różnicą dwóch bramek. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku pozostałych handicapów. Jeśli Polska wygra jedną bramką, wygra kurs 3,6. Ważne, handicap dodaje się tylko jeden raz.

Handicap azjatycki

O wiele ciekawszy i dające większe możliwości niż handicap europejski, dlatego że występują w nim wartości połówkowe jak +0,5, -0,5, -0,25, +0,75 itd. W handicapie azjatyckim (w skrócie AH), możliwe jest tylko obstawienie wygranej jednej z drużyn, brak remisów. Najczęściej spotyka się je tam, gdzie jedna ze stron musi zwyciężyć np. tenis ziemny, koszykówka, hokej na lodzie. Żeby lepiej zrozumieć ten rodzaj handicapu, weźmy na przykład mecz nr 4 w Finałach NBA pomiędzy Golden State Warriors a Toronto Raptors. Kursy na zwycięstwo razem z dogrywką

  • 1 – 1,52
  • 2 – 2,56

Natomiast przy handicapie -6,5 dla Golden State

  • 1 – 2,2
  • 2- 1,58

W tym przypadku wygrywa się (przy wybraniu opcji 1), gdy Golden State wygra różnicą minimum 7 punktów bo handicap musi zostać przebity (6,5 < 7). Wszystkie wyniki poniżej 6,5 przegrają, co jest oczywiste. W sytuacji, gdy dodamy underdogowi +6,5, to wygramy w dwóch przypadkach:

Toronto przegra różnicą mniejszą niż 7 czyli 6 też, bo (6<6,5)

Toronto wygra, nie ważne jak wielką różnicą
W tym momencie warto dodać, że handicap azjatycki np. -1,5 odpowiada europejskiemu 0:1. Posłużymy się przykładem meczu Barcelona – Betis, tam dodaliśmy jedną bramkę Betisowi na starcie, natomiast tutaj odejmuje 1,5 bramki Barcelonie, ale wyniki jaki potrzebujemy (2:0) wciąż jest taki sam. Jedyna różnica to wysokość kursu z handicapem, ponieważ nie będzie tu uwzględniany remis.

Handicap azjatycki połówkowy

Trochę bardziej skomplikowane zagadnienie, ale postaram się je wyjaśnić jak najkrócej. Zacznijmy od handicapu 0,5.

Handicap 0,5

Sytuacja taka sama jak przypadku 1,5 tylko, że dodajemy lub odejmujemy wartość 0,5. W tym przypadku nie będzie możliwy remis, bo któraś z drużyn zawsze będzie mieć pół strzelonej bramki. Dodatkowo do zwycięstwa, potrzebna jest tylko jedna bramka a nie dwie jak poprzednim przypadku.

Handicap 0 czyli remis równa się zwrot

Szczególny przypadek, gdy AH(0) oznacz zwrot stawki. W zakładach można wybrać opcję, że w przypadku remisu wszystko zdarzenie zostaje rozliczone po kursie 1 (czyli go nie ma).

Handicap 0,25

Tutaj sprawy się komplikują, ponieważ taki handicap jest połączeniem handicapu azjatyckiego z handicapem połówkowym. Połowa stawki idzie na jeden handicap, a druga połowa na drugi.

AH(-0,25) = pół stawki AH(-0,5) + pół stawki AH(0)

Trochę to dziwne, ale jest logiczne, ponieważ połowa z pół to 0,25 plus połowa zera to zero, co razem daje 0,25. Wtedy pół handicapu idzie na wygraną zespołu (patrz handicap 0,5), natomiast druga część zabezpiecza remis.

Przykład: Barcelona – Betis kurs 1.3 z handicapem -0,25, to przy postawieniu 100 zł

jeśli wygra, to wygrywasz 130 zł (1,3×100) bo obydwa handicapy są trafione
remis, wygrywasz tylko część czyli 50 zł to z AH(0), a reszta przegrała
Betis wygrał, nie dostajesz nic

Handicap 0,75

Tak jak w przypadku handicapu 0,25 jest to połączenie dwóch handicapów:

AH(-0,75) = pół stawki AH(-0,5) + pół stawki AH(-1)

Przykład : Barcelona – Betis kurs 1,7 razem z handicapem, stawka 100 zł

Barcelona wygrywa co najmniej 2 bramkami to zgarniasz całość czyli 170 zł
przy wygranej jedną bramką Barcelony połowa stawki wygrywa (1,7 x 50), a druga część daje zwrot w wysokości 50 zł
przy remisie lub wygranej Betisu zostaje z niczym
Jak widać jest to trochę zagmatwane lecz daje dużo większe możliwości niż handicap europejski.

Co możesz zyskać ?

Główna zaleta handicapu to mniejsza marża na kursy albo zwiększeniu “bezsensownych” kursów typu 1,07 w bardziej opłacalne. Dodatkowo w prosty sposób można osiągnąć większą wygraną, gdy wiesz że faworyt ma większe szanse niż daje mu bukmacher. Ryzyko nie jest tak duże jak mogłoby się wydać, a szansa na większy zysk spora.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradnik bukmacherski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *